Tietoa sinulle, jolla on matkavaraus Braathensin lennoin


Nähtävyydet Roomassa

Erilaisia ​​nähtävyyksiä Roomassa

Roomasta löytyy muitakin nähtävyyksiä kuin ne kaikkein tunnetuimmat, jotka vilahtavat jokaisen lomakuvissa. Koe kaupunki uudella tavalla ja lähde seikkailemaan ympäri Rooman kauniita katuja! Täältä löydät parhaat matkavinkkimme Rooman.

Cestiuksen pyramidi, jonka näet yllä olevassa kuvassa, on pyramidin muotoinen hautausmonumentti, joka sijaitsee lähellä muinaista kaupungin porttia Porta San Paoloa ja protestanttista hautausmaata. Lähellä on myös Piramiden metroasema, joka on nimetty Cestiuksen pyramidin mukaan.

Katso lisää matkavinkkejä Roomaan

Testaccion hautausmaa

Testaccion alueella sijaitsee yksi Euroopan kauneimmista hautausmaista, jonka maineikas nimi on Il Cimitero Acattolico di Roma. Hautausmaa on protestanttinen ja se perustettiin 1700-luvulla. Ennen kuin hautausmaa suljettiin uusilta hautauksilta 1900-luvulla, tänne haudattiin pääasiassa ulkomaalaisia, heidän joukossaan suuruuksia, kuten John Keats ja Percy Bysshe Shelley. Hautausmaan lähellä sijaitsee myös Cestiuksen pyramidi, hautausmonumentti, joka rakennettiin vuosien 18 ja 12 eaa. välillä. Pyramidi on yli 36 metriä korkea, sementistä tehty ja marmorilla peitetty.

Protestanttiselle hautausmaalle pääsee metrolla B Piramiden asemalle tai bussilla 3, 75, 23, 60, 83, 95, 280, 30 tai 175. Aukioloajat: Maanantaista lauantaihin klo 9.00–17.00 Sunnuntaisin hautausmaa on avoinna klo 9.00–13.00.

Nähtävyyksien katselu Roomassa risti

Trionfalen tori

Trionfale Market on ruokatori, jota pidetään Rooman ensimmäisenä, ja tänäkin päivänä myös suurimpana yli 270 kojullaan. Trionfalen markkinoilla on myynnissä kaikkea tuoreista vihanneksista eksoottisiin hedelmiin, kalaan ja lihaan. Täältä paikalliset ostavat ruokansa. Kävele ympäriinsä ja katsele arjen menoa, osta juustoa ja leikkeleitä hotellihuoneeseesi tai nauti kevyt lounas jossakin monista autenttisista kojuista, joita löytyy ruokamarkkinoilta.

Trionfalen markkinoille pääseminen: Ota metrolinja A Ottavianon asemalle ja kävele 500 metriä. Aukioloajat: Maanantaista lauantaihin klo 7.00–14.00

markkinoiden hedelmät

Rooman katakombit

Tiesitkö, että myös Roomasta löytyy katakombeja? Katakombit, antiikin ajan hautausmaat, sijaitsevat Rooman laitamilla ja koostuvat suurista luolista ja tunneleista, jotka ulottuvat 6–20 metrin syvyyteen maan alla. Katakombien tarve syntyi hautausmaiden puutteen vuoksi. Samaan aikaan roomalainen laki kielsi läheisten hautaamisen kaupunginmuurien sisäpuolelle, mikä selittää, miksi kaikki katakombit sijaitsevat Rooman laitamilla. Roomassa on jopa 60 katakombia, joista viidessä voi käydä katsomassa. Suurin katakombi on nimeltään Santa Domitilla.

Saapuminen Santa Domitillaan: Bussi 716 Piazza Venezialta. Sisäänpääsymaksu: 8 euroa per henkilö Aukioloajat: Keskiviikosta maanantaihin klo 9.00–12.00 ja 14.00–17.00 Huomioithan, että Santa Domitillan katakombit ovat suljettuina joulukuusta tammikuuhun.

Rooman katakombit

Via Marguttan taiteellinen katu

Vain kivenheiton päässä Espanjalaisista portaista sijaitsee piilotettu katu ja hiljainen keidas, jonka vain harvat matkailijat yleensä löytävät – Via Margutta. Kapea katu on ääriään myöten täynnä taidegallerioita, studioita ja antiikkiliikkeitä. Kerran vuodessa (usein huhtikuun lopussa tai toukokuun alussa) kadulla järjestetään ulkoilmanäyttely ”I Cento Pittori di via Margutta” – sata Via Marguttan taidemaalaria. Slloin sata taiteilijaa esittelee teoksiaan kadulla yhden pitkän näyttelyn ajan.

Pääsy Via Marguttalle: Kävellen! Via Margutta sijaitsee suuremman Via del Babuinon takana, joka alkaa Espanjalaisilta portailta.

Rooma